2019-20 U SPORTS Academic All-Canadians

Margot Shore full bio Margot Shore Team: Women's Soccer Program: Civil Engineering
Veronique Filion full bio Veronique Filion Team: Women's Soccer Program: Health Science
Meagan McGaughey full bio Meagan McGaughey Team: Women's Hockey Program: Health Science
Kara Hayes full bio Kara Hayes Team: Women's Volleyball Program: Psychology
Taylor McGaughey full bio Taylor McGaughey Team: Women's Hockey Program: Nursing
Jennifer Rowe full bio Jennifer Rowe Team: Women's Soccer Program: Medicine
Maia Timmons full bio Maia Timmons Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Jacob Sweeney full bio Jacob Sweeney Team: Men's Hockey Program: Communications
Katherine Bearne full bio Katherine Bearne Team: Women's Soccer Program: Physics (Master's)
Matthew Dunlop full bio Matthew Dunlop Team: Men's Hockey Program: Finance
Dana Bulloch full bio Dana Bulloch Team: Women's Volleyball Program: Communications
Mikaila Kraczynski full bio Mikaila Kraczynski Team: Women's Hockey Program: Human Kinetics
Tyra Blizzard full bio Tyra Blizzard Team: Women's Basketball Program: Human Kinetics
Lauren Da Luz full bio Lauren Da Luz Team: Women's Soccer Program: Civil Engineering
Milana Grahovac full bio Milana Grahovac Team: Women's Volleyball Program: Psychology
Brendan Jacome full bio Brendan Jacome Team: Men's Hockey Program: Management
Hailey Walsh full bio Hailey Walsh Team: Women's Soccer Program: Psychology
Portia Cooper full bio Portia Cooper Team: Women's Volleyball Program: Health Sciences
Marimée Godbout-Parent full bio Marimée Godbout-Parent Team: Women's Hockey Program: Biochemistry and Psychology
Théa Abdul-Nour full bio Théa Abdul-Nour Team: Women's Soccer Program: Mechanical Engineering
Loic Legendre full bio Loic Legendre Team: Football Program: Human Kinetics
Niève Séguin full bio Niève Séguin Team: Women's Volleyball Program: Medicine
Angela Ribarich full bio Angela Ribarich Team: Women's Basketball Program: Political Science
Magalie Frappier full bio Magalie Frappier Team: Women's Volleyball Program: Communications
Quinn O'Brien full bio Quinn O'Brien Team: Men's Hockey Program: Finance
Cooper Lee full bio Cooper Lee Team: Women's Soccer Program: Management Information Systems and Analytics
Jacob Hanlon full bio Jacob Hanlon Team: Men's Hockey Program: Environmental Studies
Christine Deaudelin full bio Christine Deaudelin Team: Women's Hockey Program: Criminology
Michelle Salhany full bio Michelle Salhany Team: Women's Soccer Program: Communications
Antoine Pouliot full bio Antoine Pouliot Team: Men's Hockey Program: Génie Mécanique
Emma Lefebvre full bio Emma Lefebvre Team: Women's Soccer Program: Nursing
Brigitte Lefebvre-Okankwu full bio Brigitte Lefebvre-Okankwu Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Gabrielle Emilien full bio Gabrielle Emilien Team: Women's Soccer Program: Education
Katherine Follis full bio Katherine Follis Team: Women's Basketball Program: Sport Management (Master's)
Katherine Birkby full bio Katherine Birkby Team: Women's Hockey Program: Health Science
Cédric Amessan full bio Cédric Amessan Team: Football Program: Finance
Domenic Graham full bio Domenic Graham Team: Men's Hockey Program: Arts
Valérie Bouillon full bio Valérie Bouillon Team: Women's Hockey Program: Criminology (Master's)
Maxim Malenfant full bio Maxim Malenfant Team: Football Program: Civil Engineering
Jade Todd full bio Jade Todd Team: Women's Hockey Program: Health Science
Kailey Lapensée full bio Kailey Lapensée Team: Women's Hockey Program: Management
Francis Perron full bio Francis Perron Team: Football Program: Mechanical Engineering
Paul Bates full bio Paul Bates Team: Men's Cross Country Program: Mathematics and Economics
Connor Beals full bio Connor Beals Team: Men's Swimming Program: Health Science
Louis Bertrand full bio Louis Bertrand Team: Men's Swimming Program: Finance
Justine Blatt-Janmaat full bio Justine Blatt-Janmaat Team: Women's Rugby Program: Biology
Derek Brougham full bio Derek Brougham Team: Men's Track and Field Program: Human Kinetics
Davide Casarin full bio Davide Casarin Team: Men's Swimming Program: Public and International Affairs
Madison Clarke full bio Madison Clarke Team: Women's Track and Field, Cross Country Program: Human Kinetics (Master's)
Anabelle Clements full bio Anabelle Clements Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Tyler Dacosta full bio Tyler Dacosta Team: Men's Track and Field Program: Physics and Electrical Engineering
Joanne Diemert full bio Joanne Diemert Team: Women's Swimming Program: Management and Psychology
Emma Dobson Takoff full bio Emma Dobson Takoff Team: Women's Track and Field Program: Software Engineering
Anna Dodge full bio Anna Dodge Team: Women's Rugby Program: Biomedical Science
Taylor Donato full bio Taylor Donato Team: Women's Rugby Program: Accounting
Mackenzie Finkbeiner full bio Mackenzie Finkbeiner Team: Women's Swimming Program: Environmental Sustainability
Gordon Forrest full bio Gordon Forrest Team: Men's Swimming Program: Accounting
Adrian Fournier full bio Adrian Fournier Team: Men's Track and Field, Cross Country Program: Civil Engineering and Computing Technology
Claire Gallagher full bio Claire Gallagher Team: Women's Rugby Program: Health Sciences
William Green full bio William Green Team: Men's Swimming Program: Commerce
Talia Hennessy full bio Talia Hennessy Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Holly Hicks full bio Holly Hicks Team: Women's Track and Field, Cross Country Program: Biomedical Science
Victoria Hough full bio Victoria Hough Team: Women's Rugby Program: Electrical Engineering
Jacob Isaac full bio Jacob Isaac Team: Men's Swimming Program: International Development
Luke Jones full bio Luke Jones Team: Men's Track and Field Program: International Studies and Modern Languages
Alina Juuti full bio Alina Juuti Team: Women's Swimming Program: Health Science
Malorie Kanaan full bio Malorie Kanaan Team: Women's Swimming Program: Law
Reyd Kessler full bio Reyd Kessler Team: Football Program: Communications
Dawson Konrad full bio Dawson Konrad Team: Men's Swimming Program: International Studies and Modern Languages
Abigail Lea full bio Abigail Lea Team: Women's Cross Country Program: Psychology
Stephanie Leask full bio Stephanie Leask Team: Women's Track and Field Program: Health Sciences
Zach Leger full bio Zach Leger Team: Men's Track and Field Program: Chemical Engineering
Pernille Lund full bio Pernille Lund Team: Women's Track and Field Program: Human Kinetics (Master's)
Quinn Lyness full bio Quinn Lyness Team: Men's Track and Field Program: Accounting
Samantha Mallon full bio Samantha Mallon Team: Women's Swimming Program: Biology
Nathan Meraw full bio Nathan Meraw Team: Men's Cross Country Program: Mechanical Engineering
Lauren Minns full bio Lauren Minns Team: Women's Rugby Program: Civil Law
Robert Mitchell full bio Robert Mitchell Team: Men's Track and Field, Cross Country Program: Biology
Judson Nickerson full bio Judson Nickerson Team: Men's Swimming Program: Political Science
Katie Polley full bio Katie Polley Team: Women's Swimming Program: Management
Conor Ross full bio Conor Ross Team: Men's Track and Field Program: Mechanical Engineering
Nathan Schiffmann full bio Nathan Schiffmann Team: Men's Swimming Program: Mathematics and Economics
Lauren Shearer full bio Lauren Shearer Team: Women's Swimming Program: Human Kinetics
Keili Shepherd full bio Keili Shepherd Team: Women's Track and Field, Cross Country Program: Biotechnology
Stephanie Shuai full bio Stephanie Shuai Team: Women's Swimming Program: Medicine
Abby Simms full bio Abby Simms Team: Women's Swimming Program: Biomedical Science
Vincenzo Sljuka full bio Vincenzo Sljuka Team: Men's Swimming Program: Sociology
Sydney Smith full bio Sydney Smith Team: Women's Track and Field Program: Biology
Kyle Sprague full bio Kyle Sprague Team: Men's Track and Field Program: Science
Georgia Stewart full bio Georgia Stewart Team: Women's Rugby Program: Health Sciences
Matthew Tang full bio Matthew Tang Team: Men's Track and Field Program: Computer Science
Lucas Trapeau full bio Lucas Trapeau Team: Men's Track and Field Program: Physiotherapy
Maeliss Trapeau full bio Maeliss Trapeau Team: Women's Track and Field Program: Biotechnology
Mathieu Tremblay full bio Mathieu Tremblay Team: Men's Track and Field Program: Criminology
Delphine Vandal full bio Delphine Vandal Team: Women's Swimming Program: Communication (Master's)
Matthieu Vilain full bio Matthieu Vilain Team: Men's Swimming Program: Biology
Luka Vukovic full bio Luka Vukovic Team: Men's Track and Field Program: Science
Tiarra Ward full bio Tiarra Ward Team: Women's Cross Country Program: Nursing
Tori Wyman full bio Tori Wyman Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Martha Young full bio Martha Young Team: Women's Cross Country Program: Health Sciences