Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Each April, the Gee-Gees celebrate the varsity season with two awards events to recognize the outstanding performances and personalities which made the year memorable. Here you can find information about the winners of the annual major awards presented by uOttawa Sports Services.

 

Varsity Athletes of the Year:

2018-19: Miranda Smith (soccer), Davide Casarin (swimming)

2017-18: Dria Bennett (rugby), Jackson Bennett (football)

2016-17: Simone Savary (rugby), Montana Champagne (swimming)

2015-16: Devyani Biswal (track and field), Michael L'Africain (basketball)

2014-15: Pilar Khoury (soccer), Johnny Berhanemeskel (basketball)

See complete list of known historical winners here

2017-18 Athletes of the Year: Jackson and Dria Bennett

Varsity President's Award:

2018-19: Katherine Bearne (soccer), Brigitte Lefebvre-Okankwu (basketball), Eric Locke (hockey)

2017-18: Katherine Bearne (soccer), Quinn O'Brien (hockey)

2016-17: Vickie Lemire (hockey), Brendan Jacome (hockey)

2015-16: Krista Van Slingerland (basketball), Graeme McConnell (cross-country)

2014-15: Kellie Forand (basketball), Andrew Heffernan (track and field)

See complete list of known historical winners here.

2018-19 President's Award Winners: Eric Locke, Brigitte Lefebvre-Okankwu, Katherine Bearne

Varsity Garnet and Grey Community Engagement Award:

2018-19: Megan McGaughey (hockey)

 

Varsity Rookies of the Year:

2018-19: Sara Godon (swimming), Guillaume Pépin (basketball)

2017-18: Brigitte Lefebvre-Okankwu (basketball), Médric Mercier (hockey)

2016-17: Cooper Lee (soccer), Kevin Domingue (hockey)

2015-16: Mélodie Bouchard (hockey), Cole Beacock (football), Cody Cranston (football)

2014-15: Maude Lévesque-Ryan (hockey), Montana Champagne (swimming)

See complete list of known historical winners here.

 

Competitive Clubs Athletes of the Year:

2018-19: Patrick Fournier (fencing), Kaitlyn Flear (fastball)

2017-18:  Aria Keshoofy (rugby), Carlie Cholette (synchro)

2016-17: Aria Keshoofy (rugby), Carlie Cholette (synchro)

2015-16: Mac Bruce-Fuoco (rowing), Alanna Fogarty (rowing)

2014-15: Nicholas Wagman (fencing), Alanna Fogarty (rowing), Catherine Pouliot (synchro)

See complete list of known historical winners here.

Competitive Clubs Award of Merit:

2018-19: Raahulan Rathagirishnan (soccer), Camille Dubé (fastball)

2017-18: Brad McKay (baseball), Sarah Zhang (synchro)

2016-17: William Wu (rowing), Sophie Tremblay (ultimate)

2015-16: Samuel Wilson (volleyball), Christina Torok (ultimate)

2014-15: Rémi Grimard (ultimate), Elissa Sivel (fastball)

See complete list of known historical winners here.

 

Student Therapist of the Year:

2018-19: Jamie Jade Van Goozen

2017-18: Sophie Drouin

2016-17: Eleanor Miller, Claudine Nafaa 

2015-16: Emma Lis

2014-15: Taylor Rennie

See complete list of known historical winners here.