2018-19 U SPORTS Academic All-Canadians

Margot Shore full bio Margot Shore Team: Women's Soccer Program: Civil Engineering
Meagan McGaughey full bio Meagan McGaughey Team: Women's Hockey Program: Health Science
Kara Hayes full bio Kara Hayes Team: Women's Volleyball Program: Psychology
Taylor McGaughey full bio Taylor McGaughey Team: Women's Hockey Program: Nursing
Luka Lizdek full bio Luka Lizdek Team: Men's Basketball Program: Management
Sabrina Roy full bio Sabrina Roy Team: Volleyball Program: Education
Jenna Séguin full bio Jenna Séguin Team: Women's Hockey Program: Health Science
Miranda Smith full bio Miranda Smith Team: Soccer Program: Communications
Jacob Sweeney full bio Jacob Sweeney Team: Men's Hockey Program: Communications
Katherine Bearne full bio Katherine Bearne Team: Women's Soccer Program: Physics (Master's)
Dana Bulloch full bio Dana Bulloch Team: Women's Volleyball Program: Communications
Charlotte Gagnon-Lewis full bio Charlotte Gagnon-Lewis Team: Soccer Program: International Development and Globalization
Milana Grahovac full bio Milana Grahovac Team: Women's Volleyball Program: Psychology
Aliisa Heiskanen full bio Aliisa Heiskanen Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Brendan Jacome full bio Brendan Jacome Team: Men's Hockey Program: Management
Tristan Peterson full bio Tristan Peterson Team: Volleyball Program: Political Science
Sophie Curtis full bio Sophie Curtis Team: Soccer Program: Finance
Laurence Morissette full bio Laurence Morissette Team: Women's Hockey Program: Human Kinetics
Théa Abdul-Nour full bio Théa Abdul-Nour Team: Women's Soccer Program: Mechanical Engineering
Niève Séguin full bio Niève Séguin Team: Women's Volleyball Program: Medicine
Marco Azzano full bio Marco Azzano Team: Men's Hockey Program: Civil Engineering
Andrew DeGroot full bio Andrew DeGroot Team: Men's Basketball Program: Communications
Cooper Lee full bio Cooper Lee Team: Women's Soccer Program: Management Information Systems and Analytics
Jacob Hanlon full bio Jacob Hanlon Team: Men's Hockey Program: Environmental Studies
Roxanne Rioux full bio Roxanne Rioux Team: Women's Hockey Program: Criminology
Julia Rosenthal full bio Julia Rosenthal Team: Soccer Program: Human Kinetics
Michelle Salhany full bio Michelle Salhany Team: Women's Soccer Program: Communications
Amelie Lachance-Soulard full bio Amelie Lachance-Soulard Team: Soccer Program: Biomedical Science
Alexane Papineau full bio Alexane Papineau Team: Women's Hockey Program: Education
Antoine Pouliot full bio Antoine Pouliot Team: Men's Hockey Program: Génie Mécanique
Emma Lefebvre full bio Emma Lefebvre Team: Women's Soccer Program: Nursing
Cody Van Lierop full bio Cody Van Lierop Team: Men's Hockey Program: Electrical Engineering
Brigitte Lefebvre-Okankwu full bio Brigitte Lefebvre-Okankwu Team: Women's Basketball Program: Biomedical Science
Eric Locke full bio Eric Locke Team: Men's Hockey Program: Medicine
Sarah Besselink full bio Sarah Besselink Team: Women's Basketball Program: Education
Gabrielle Emilien full bio Gabrielle Emilien Team: Women's Soccer Program: Education
Katherine Birkby full bio Katherine Birkby Team: Women's Hockey Program: Health Science
Alexe Drouin full bio Alexe Drouin Team: Women's Hockey Program: Public Administration
Cédric Amessan full bio Cédric Amessan Team: Football Program: Finance
Maude Lévesque-Ryan full bio Maude Lévesque-Ryan Team: Women's Hockey Program: Masters of Science - Health Science
Jean-François Plante full bio Jean-François Plante Team: Men's Hockey Program: Health Science (Master's)
Jason-Lee Jones full bio Jason-Lee Jones Team: Football Program: Human Kinetics
Valérie Bouillon full bio Valérie Bouillon Team: Women's Hockey Program: Criminology (Master's)
Xavier Pellerin full bio Xavier Pellerin Team: Football Program: Communications
Sara Lachance full bio Sara Lachance Team: Women's Hockey Program: Masters of Arts Human Kinetics
Francis Perron full bio Francis Perron Team: Football Program: Mechanical Engineering
Magalie Babineau full bio Magalie Babineau Team: Cross country Program: Medicine
Davide Casarin full bio Davide Casarin Team: Men's Swimming Program: Public and International Affairs
Montana Champagne full bio Montana Champagne Team: Swimming Program: Human Resource Management
Raphaël Choquette full bio Raphaël Choquette Team: Men's Track & Field Program: Health Sciences (Master's)
Tyler Dacosta full bio Tyler Dacosta Team: Men's Track & Field Program: Physics and Electrical Engineering
Aidan Elliot full bio Aidan Elliot Team: Swimming Program: History
Giorgino Felix full bio Giorgino Felix Team: Men's Track & Field Program: Political Science and Philosophy
Mackenzie Finkbeiner full bio Mackenzie Finkbeiner Team: Swimming Program: Communications and Global Studies
Claire Fong-Mcmaster full bio Claire Fong-Mcmaster Team: Swimming Program: Biomedical Science
Gordon Forrest full bio Gordon Forrest Team: Men's Swimming Program: Accounting
Jesse Fortier full bio Jesse Fortier Team: Men's Track & Field Program: Environmental Science
Anastasia Gerzhevich full bio Anastasia Gerzhevich Team: Women's Rugby Program: Criminology
Andrew Heffernan full bio Andrew Heffernan Team: Men's Track & Field Program: Political Science (PhD)
Talia Hennessy full bio Talia Hennessy Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Holly Hicks full bio Holly Hicks Team: Women's Track & Field Program: Biomedical Science
Paulina Karwowski full bio Paulina Karwowski Team: Women's Rugby Program: Accounting
Natasha Kerlovich full bio Natasha Kerlovich Team: Women's Rugby Program: Biomedical Science
Pernille Lund full bio Pernille Lund Team: Women's Track & Field Program: Human Kinetics (Master's)
Quinn Lyness full bio Quinn Lyness Team: Women's Track & Field Program: Accounting
Samantha Mallon full bio Samantha Mallon Team: Women's Swimming Program: Biology
Erin McCallan full bio Erin McCallan Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics
Lauren Minns full bio Lauren Minns Team: Women's Rugby Program: Civil Law
Robert Mitchell full bio Robert Mitchell Team: Cross country Program: Biology
Judson Nickerson full bio Judson Nickerson Team: Men's Swimming Program: Political Science
Mary Ollier full bio Mary Ollier Team: Women's Track & Field Program: Human Kinetics (Master's)
Zachary Pilling full bio Zachary Pilling Team: Swimming Program: MA Human Kinetics
Jeremy Pryde full bio Jeremy Pryde Team: Football Program: Marketing
Ethan Rice full bio Ethan Rice Team: Swimming Program: Computing Technology
Stephen Robinson full bio Stephen Robinson Team: Cross country Program: Commerce and Juris Doctor
Conor Ross full bio Conor Ross Team: Men's Track & Field Program: Mechanical Engineering
Keili Shepherd full bio Keili Shepherd Team: Cross country Program: Biotechnology
Sophia Skorenky full bio Sophia Skorenky Team: Women's Track & Field Program: Health Science
Tyler Smith full bio Tyler Smith Team: Swimming Program: Translational and Molecular Medicine
Sydney Smith full bio Sydney Smith Team: Women's Track & Field Program: Biology
Kyle Sprague full bio Kyle Sprague Team: Men's Track & Field Program: Science
Stephen Sun full bio Stephen Sun Team: Swimming Program: Accounting
Xavier Takam full bio Xavier Takam Team: Men's Track & Field Program: Nursing / Health Sciences
Mathieu Tremblay full bio Mathieu Tremblay Team: Men's Track & Field Program: Criminology
Mikayla Trudeau-Meisner full bio Mikayla Trudeau-Meisner Team: Women's Track & Field Program: Psychology
Delphine Vandal full bio Delphine Vandal Team: Women's Swimming Program: Communication (Master's)
Matthieu Vilain full bio Matthieu Vilain Team: Men's Swimming Program: Biology
Tori Wyman full bio Tori Wyman Team: Women's Rugby Program: Human Kinetics