Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Conference Medal Winners

This list will be updated as our history of the team's competition at the OUA Championships before 2006 expands. If you have information to share please send it to sportinf@uottawa.ca

 

2019 Gold Davide Casarin 100 Free 49.81
2019 Gold Davide Casarin 200 Free 1:47.19
2019 Bronze Montana Champagne 200 Free 1:50.9
2019 Gold Davide Casarin 400 free 3:49.78
2019 Gold Davide Casarin 1500 Free 15:19.79
2019 Gold Montana Champagne 100 fly 53.62
2019 Bronze Aleksandar Plackoski 200 fly 2:03.05
2019 Silver Montana Champagne 200 IM 2:00.90
2019 Gold Montana Champagne 400 IM 4:14.24
2019 Gold Montana Champagne 400 free relay 3:22.53
2019 Gold Davide Casarin 400 free relay 3:22.53
2019 Gold Stephen Sun 400 free relay 3:22.53
2019 Gold Zachary Pilling 400 free relay 3:22.53
2019 Gold Davide Casarin 800 free Relay 7:25.57
2019 Gold Montana Champagne 800 free Relay 7:25.57
2019 Gold Stephen Sun 800 free Relay 7:25.57
2019 Gold Connor Beals 800 free Relay 7:25.57
2019 Bronze Delphine Vandal 200 free 2:00.23
2019 Silver Delphine Vandal 400 free 4:13.86
2019 Gold Delphine Vandal 800 free 8:45.62
2019 Bronze Adelle Yamshita-Ball 800 free 8:58.37
2019 Silver Sara Godon 50 back 28.90
2019 Silver Sara Godon 100 back 1:02.99
2019 Silver Lauren Shearer 100 breast 1:11.06
2019 Silver Lauren Shearer 200 breast 2:33.82
2019 Silver Sara Godon 200 free relay 1:46.60
2019 Silver Mayheve Rondeau 200 free relay 1:46.60
2019 Silver Marine Harzé 200 free relay 1:46.60
2019 Silver Renee Saville 200 free relay 1:46.60
2019 Bronze Marine Harzé 400 free relay 3:50.70
2019 Bronze Delphine Vandal 400 free relay 3:50.70
2019 Bronze Sara Godon 400 free relay 3:50.70
2019 Bronze Mayheve Rondeau 400 free relay 3:50.70
2019 Bronze Marine Harzé 800 free relay 8:29.31
2019 Bronze Adelle Yamshita-Ball 800 free relay 8:29.31
2019 Bronze Delphine Vandal 800 free relay 8:29.31
2019 Bronze Alina Juuti 800 free relay 8:29.31
2018 Silver Davide Casarin 100 free 49.7
2018 Gold Davide Casarin 400 free 3:54.91
2018 Silver Davide Casarin 200 fly 1:58.79
2018 Silver Davide Casarin 800 free Relay 7:32.24
2018 Gold Davide Casarin 200 free 1:47.25
2018 Bronze Davide Casarin 400 medley relay 3:43.01
2018 Silver James Cormier 200 IM 2:02.08
2018 Silver James Cormier 800 free Relay 7:32.24
2018 Bronze James Cormier 400 medley relay 3:43.01
2018 Bronze Miles Ruttan 100 back 55.90
2018 Bronze Miles Ruttan 400 medley relay 3:43.01
2018 Gold Montana Champagne 200 IM 1:59.85
2018 Gold Montana Champagne 200 fly 1:57.37
2018 Silver Montana Champagne 800 free Relay 7:32.24
2018 Bronze Montana Champagne 400 medley relay 3:43.01
2018 Silver Marko Tanasijevic 800 free Relay 7:32.24
2018 Bronze Alina Juuti 800 free relay 8:27.60
2018 Silver Delphine Vandal 800 free 8:52.11
2018 Silver Delphine Vandal 400 free 4:15.00
2018 Bronze Delphine Vandal 800 free relay 8:27.60
2018 Bronze Mackenzie Finkbeiner 400 free 4:18.82
2018 Bronze Mackenzie Finkbeiner 800 free relay 8:27.60
2018 Bronze Morgan McCartney 800 free relay 8:27.60
2017 Bronze Miles Ruttan 200 medley relay 1:42.19
2017 Silver Miles Ruttan 400 medley relay 3:43.49
2017 Silver Robert Bonomo 400 medley relay 3:43.49
2017 Bronze Scott Kerr 200 medley relay 1:42.19
2017 Bronze Trae Parsons 200 medley relay 1:42.19
2017 Silver Trae Parsons 400 medley relay 3:43.49
2017 Gold Montana Champagne 200 fly 1:58.30
2017 Bronze Montana Champagne 200 medley relay 1:42.19
2017 Silver Montana Champagne 400 IM 4:17.83
2017 Gold Montana Champagne 200 IM 1:58.94
2017 Silver Montana Champagne 400 medley relay 3:43.49
2017 Silver Anne-Marie Kaczmarczyk 400 IM 4:57.65
2017 Bronze Delphine Vandal 400 free 4:19.28
2017 Bronze Paige Crowell 200 breast 2:32.81
2017 Bronze Paige Crowell 50 breast 32.49
2016 Bronze Robert Bonomo 100 Back 55.07
2016 Silver Robert Bonomo 200 Back 1:58.93
2016 Silver Robert Bonomo 50 free 22.58
2016 Silver Montana Champagne 400 IM 4:22.34
2016 Silver Montana Champagne 200 IM 2:02.05
2016 Gold Audrey Prayal Brown 100 breast 1:09.62
2016 Silver Audrey Prayal Brown 50 breast 32.22
2015 Bronze Connor Michie 400 medley relay 3:47.14
2015 Silver Connor Michie 200 breast 2:13.38
2015 Bronze Robert Bonomo 400 medley relay 3:47.14
2015 Gold Robert Bonomo 100 back 54.88
2015 Gold Robert Bonomo 200 Back 1:58.16
2015 Gold Robert Bonomo 50 fly 24.83
2015 Silver Robert Bonomo 100 fly 54.66
2015 Bronze Sam McLean 400 medley relay 3:47.14
2015 Bronze Montana Champagne 400 IM 4:23.16
2015 Bronze Montana Champagne 400 medley relay 3:47.14
2015 Silver Montana Champagne 200 IM 2:03.62
2015 Bronze Audrey Prayal Brown 100 breast 1:12.25
2015 Gold Audrey Prayal Brown 50 breast 32.62
2015 Bronze Caitlin Hodge 800 free 8:54.15
2015 Bronze Caitlin Hodge 800 free relay 8:24.65
2015 Silver Caitlin Hodge 400 free 4:14.42
2015 Bronze Carolyne Godon 50 breast 33.36
2015 Bronze Eryn Weldon 800 free relay 8:24.65
2015 Gold Eryn Weldon 400 IM 4:46.18
2015 Silver Eryn Weldon 200 breast 2:29.70
2015 Silver Eryn Weldon 200 IM 2:14.68
2015 Bronze Mackenzie Finkbeiner 800 free relay 8:24.65
2015 Bronze Nicole Lachance 800 free relay 8:24.65
2014 Bronze Adam Best 800 Free Relay 7:30.60
2014 Silver Adam Best 100 Back 55.31
2014 Bronze Jose Baylon 800 Free Relay 7:30.60
2014 Bronze Robert Bonomo 100 Back 55.34
2014 Bronze Robert Bonomo 400 IM 4:24.85
2014 Bronze Robert Bonomo 800 Free Relay 7:30.60
2014 Silver Robert Bonomo 200 Back 1:59.04
2014 Bronze Stefan Ruksys 800 Free Relay 7:30.60
2014 Bronze Caitlin Hodge 800 free relay 8:21.95
2014 Silver Caitlin Hodge 800 free 8:50.66
2014 Bronze Eryn Weldon 400 Medley Relay 4:18.78
2014 Bronze Eryn Weldon 800 free relay 8:21.95
2014 Silver Eryn Weldon 200 breast 2:31.39
2014 Silver Eryn Weldon 200 IM 2:14.72
2014 Silver Eryn Weldon 400 IM 4:44.50
2014 Bronze Neeley Arnott 400 Medley Relay 4:18.78
2014 Silver Neeley Arnott 50 back 29.78
2014 Silver Neeley Arnott 100 back 1:03.26
2014 Bronze Nicole Lachance 800 free relay 8:21.95
2014 Bronze Taylor Moore 200 back 2:11.35
2014 Bronze Taylor Moore 400 Medley Relay 4:18.78
2014 Bronze Taylor Moore 800 free relay 8:21.95
2014 Bronze Victoria Smith 400 Medley Relay 4:18.78
2013 Bronze Adam Best 100 Back 55.68
2013 Gold Adam Best 50 Back 25.78
2013 Silver Adam Best 100 Free 50.38
2013 Bronze Robert Bonomo 200 back 2:02.27
2013 Bronze Robert Bonomo 200 IM 2:03.09
2013 Bronze Eryn Weldon 100 breast 1:11.92
2013 Gold Eryn Weldon 200 IM 2:14.99
2013 Silver Eryn Weldon 200 breast 2:29.47
2013 Silver Eryn Weldon 400 IM 4:45.08
2013 Bronze Nicole Lachance 400 free 4:19.19
2013 Gold Taylor Moore 200 back 2:10.60
2012 Bronze Adam Best 100 back  
2012 Bronze Adam Best 400 free relay 3:24.35
2012 Silver Adam Best 200 back  
2012 Silver Adam Best 50 back  
2012 Bronze Bernard Joosten 400 free relay 3:24.35
2012 Bronze Chris Cormier 400 free relay 3:24.35
2012 Bronze Matt Harding 400 free relay 3:24.35
2012 Bronze Ashley Wright 400 Medley Relay 4:16.07
2012 Bronze Eryn Weldon 400 Medley Relay 4:16.07
2012 Bronze Eryn Weldon 800 free relay 8:27.09
2012 Silver Eryn Weldon 200 breast 2:31.91
2012 Silver Eryn Weldon 200 IM 2:17.21
2012 Silver Eryn Weldon 400 IM 4:52.62
2012 Bronze Kara Demers 800 free relay 8:27.09
2012 Bronze Nicole Lachance 800 free relay 8:27.09
2012 Bronze Sherry Patel 400 Medley Relay 4:16.07
2012 Bronze Taylor Moore 400 Medley Relay 4:16.07
2012 Bronze Taylor Moore 800 free relay 8:27.09
2012 Silver Taylor Moore 200 back 2:13.24
2011 Bronze Adam Best 100 Back 55.93
2011 Bronze Adam Best 400 free relay 3:27.29
2011 Bronze Adam Best 50 Back 26.53
2011 Silver Adam Best 200 back 2:00.00
2011 Silver Adam Best 800 free Relay 7:31.93
2011 Bronze Bernard Joosten 400 medley relay 3:45.77
2011 Bronze Daniel Hernandez Aldaco 400 free relay 3:27.29
2011 Bronze Matt Harding 400 free relay 3:27.29
2011 Bronze Matt Harding 400 medley relay 3:45.77
2011 Bronze Matt Hawes 400 medley relay 3:45.77
2011 Gold Matt Hawes 400 IM 4:22.95
2011 Gold Matt Hawes 200 back 1:54.89
2011 Gold Matt Hawes 100 Back 54.16
2011 Silver Matt Hawes 50 back 25.70
2011 Silver Matt Hawes 800 free Relay 7:31.93
2011 Bronze Philippe Bastien 50 fly 25.13
2011 Bronze Philippe Bastien 400 medley relay 3:45.77
2011 Bronze Scott McAuley 400 free relay 3:27.29
2011 Silver Sean Dawson 800 free Relay 7:31.93
2011 Silver Stefan Ruksys 800 free Relay 7:31.93
2011 Silver Chantelle Boduel 800 free relay 8:22.00
2011 Silver Corinne Barrette 400 free relay 3:54.17
2011 Bronze Eryn Weldon 200 IM 2:18.27
2011 Silver Eryn Weldon 800 free relay 8:22.00
2011 Silver Kara Demers 400 free relay 3:54.17
2011 Silver Kara Demers 800 free relay 8:22.00
2011 Silver Nicole Lachance 400 free relay 3:54.17
2011 Silver Nicole Lachance 800 free relay 8:22.00
2011 Silver Tori Temple 400 free relay 3:54.17
2010 Bronze Adam Best 200 back 2:02.38
2010 Silver Adam Best 400 free relay 3:27.47
2010 Silver Adam Best 800 Free Relay 7:33.01
2010 Silver Adam Tudor 400 free relay 3:27.47
2010 Silver Hans Fracke 400 free relay 3:27.47
2010 Silver Hans Fracke 800 Free Relay 7:33.01
2010 Bronze Robert Irvine 200 fly 2:06.90
2010 Silver Robert Irvine 800 Free Relay 7:33.01
2010 Silver Robert Irvine 200 IM 2:05.30
2010 Silver Sean Dawson 400 free relay 3:27.47
2010 Silver Sean Dawson 800 Free Relay 7:33.01
2010 Bronze Erika Kamenz 200 free relay 1:48.45
2010 Bronze Kara Demers 400 free relay 3:56.84
2010 Bronze Kara Demers 200 free relay 1:48.45
2010 Bronze Rachael Shallhorn 400 free relay 3:56.84
2010 Bronze Sarah Boyd 400 free relay 3:56.84
2010 Bronze Sarah Boyd 200 free relay 1:48.45
2010 Bronze Zoe Kamenz 400 free relay 3:56.84
2010 Bronze Zoe Kamenz 200 free relay 1:48.45
2009 Bronze Adam Tudor 400 free relay 3:28.88
2009 Bronze Chris Reith 1500 free 16:00.05
2009 Silver Chris Reith 800 Free Relay 7:38.64
2009 Bronze Hans Fracke 200 free 1:52.02
2009 Bronze Hans Fracke 400 free 4:01.25
2009 Bronze Hans Fracke 50 free 23.93
2009 Bronze Hans Fracke 400 free relay 3:28.88
2009 Silver Hans Fracke 800 Free Relay 7:38.64
2009 Bronze Robert Irvine 400 free relay 3:28.88
2009 Bronze Robert Irvine 400 IM 4:26.53
2009 Silver Robert Irvine 800 Free Relay 7:38.64
2009 Silver Robert Irvine 400 free 3:57.36
2009 Bronze Sean Dawson 400 free relay 3:28.88
2009 Silver Sean Dawson 800 Free Relay 7:38.64
2009 Bronze Kara Demers 800 free relay 8:40.17
2009 Bronze Rachael Shallhorn 800 free relay 8:40.17
2009 Bronze Taryn Brindle 800 free relay 8:40.17
2009 Bronze Zoe Kamenz 800 free relay 8:40.17
2009 Bronze Zoe Kamenz 50 free 26.81
2007 Bronze Dylan Pringle 200 breast  
2007 Silver Dylan Pringle 100 breast  
2007 Bronze Elliot Burger 200 free  
2007 Silver Elliot Burger 400 free  
2007 Silver Elliot Burger 1500 free  
2007 Bronze Hans Fracke 200 back  
2007 Silver Marie-Franc Gauthier 200 breast  
2007 Silver Marie-Franc Gauthier 50 breast  
2006 Silver Hans Fracke 200 back 2:04.02